ZEYTİNDOSTU DERNEĞİ 3. FOTOĞRAF YARIŞMASINDA SKANDAL !
Zeytindostu derneğinin düzenlediği 3.Fotoğraf yarışmasında ödül alan fotoğrafların seçilmesinde dernek projelerine ters düşen fotoğraflara ödül verildi.

06.04.2016 08:17:582016 yılında düzenlenen 3. fotoğraf yarışmasında  ikincilik ödülü alan fotoğraf yeni nesil zeytincilerden tepki aldı. Özellikle Milas zeytinciliğinim önde gelen isimlerinden olan Ali Osman MENTEŞE '' Bu kadın zeytine hala sopa vurarak topluyorsa ve bizim Zeytindostu derneğimiz'in yarışmasında ödül alıyorsa daha çok ama çok yolumuz var. Onun için kutlamıyorum, üzüntülerimi paylaşıyorum.Bu tür yarışmalarda jüri fotoğraf estetiğinin yanı sıra zeytin kültürünü bilen ve bu yolda gelişmelere göre karar veren verebilen üyelerden oluşturulmalı '' dedi.

 

Diğer, mansiyon alan alttaki fotoğrafta ise kusurlu zeytinyağı üretiminden bir kareye yer verilmiş.

Yıllardır üretimde kaliteyi arttırmaya yönelik projelere imza atan dernek bu yıl özellikle zeytinyağı kalite yarışmasıyla öne çıkarken , kaliteye giden yolda kusurlu üretim ve verim kaybına yol açan görselleri destekleyerek  3. Fotoğraf yarışmasının ve dernek misyonunun  ruhuna gölge düşürmüştür.

Her fırsatta eğitim ve seminerlerde sırığın zararlarından (meyve filizlerine zarar, ağaçtan ağaca hastalık bulaştırılması , yaprak dökümü ve dalların kırılması ) bahseden,  zeytinyağı üretimi sırasında hijyen sağlık ve özellikle hava (oksijen) temasının olmaması gerektiğini savunan bir kurumun fotoğraf yarışmasında seçici kurula da bir eğitim vermesi gerektiğini düşünüyoruz.

Üzerine basa basa söylediğimiz zeytinyağının hava teması ile oksidasyona yol açması ,zeytinyağının bozularak kusurlu hale gelmesine sebep olmaktadır. Bu fotoğraflara ödül vererek doğru iş yapılıyor görüntüsü ile zeytinyağında kaliteyi beklemek ardından da kalite yarışması yapmak sanırım saflıktan öteye hata olur. Bizler  zeytine ve zeytinyağına gönül veren insanlar olarak, derneğin bu hatalarından dolayı  bir basın açıklaması yaparak ,özür dileyerek fotoğraflara verilen ödülleri iptal etmesini diliyoruz.