AYVALIK ZEYTİNYAĞI MI ? MEMECİK ZEYTİNYAĞI MI ?
AYVALIK ZEYTİNYAĞI İLE MEMECİK ZEYTİNYAĞI HAKKINDA YAPILAN ARAŞTIRMALARIN NE KADARI DOĞRU BİLİNİYOR ?

03.05.2016 07:40:48X :  Merhabalar Serdar bey. 
Birşey danışmak istiyorum. Cevaplarsanız sevinirim
Ülkemizde zeytinyağı üretiminde ilk iki sırayı alan 1-Ayvalık/Edremit cinsi ve 2-Memecik cinsi zeytinler ile ilgili bir sorum olucak. 
Sorunun cevabını internette bulamadım. 
Ayvalık/Edremit cinsi zeytinlerden üretilen “ Kuzey Ege Körfez zeytnyağları ” , Memecik cinsi zeytinlerinden üretilen “ Güney Ege zeytinyağlarına” göre ; 
1- Duyusal ve Kimyasal Analizde neden birinci sırada kabul ediliyor. ?? 
2- Neden üstün görülüyor ??
Sizin yazılarınızdada bu şekilde geçiyor. 
İlgili sektör ve literatür yazılarındad a. bu şekilde.
Kuzey Egenin zeytinyağları daha açık renkte , daha akışkan , dahaz az meyvemsi olmasına karşın Halbuki Güney Ege zeytinyağları daha koyu renkte, daha yoğun ve meyve lezzeti daha baskın zeytinyağları olarak biliniyor ve karşımıza çıkıyor. 
Mutfakta lezzet tat ve aroma arayanlar için Güney Ege zeytinyağları uzmanlarcada tavsiye ediliyor.
Ama gelin görin ki Kuzey Ege zeytinyağları Duyusal ve Kimyasal Analizde ve sıralamada ilk sırada neden kabul ediliyor. 
Teşekkürler
İyi çalışmalar.

     X bey merhaba, bahsetmiş olduğunuz sıralama eski bilgileri kapsamaktadır. Önceki yıllarda memecik zeytininden üretilen yağlar kusurlu olduğundan ve memecik zeytininde bulunan antioksidan ve fenol bileşenlerin fazlalılığı geç anlaşıldığından literatürde böyle bir durum ortaya çıkıyor. Ancak yazılarımda Ayvalık , yada Memecik zeytininden elde edilen yağların duyusal analiz özellikleri sizin yazdığınız şeklide üstün görülmemektedir. 

smile ifade simgesi

 ürün yorumlarımı incelerseniz sizin söylediğinizin aksine Memecik zeytinyağının duyusal analizlerde medium ve intensive Ayvalık zeytinyağının ise lıght ve medium kategorisinde yer aldığını görürsünüz. Hiç bir bölgenin diğer bölgeye kimyasal özellikler ve duyusal özellikler bakımından üstünlüğü yoktur. Fenolik bileşenler ve antioksidanlar bakımından memecik dünya literatüründe ön plandadır. Hangi bölgeden olursa olsun üretilen yağlar kusursuz ise kaliteden bahsetmek daha doğru olur. Daha sonrası insanların damak tadına kalmış bir göreceliktir. Akışkanlık, renk, koku, insandan insana farklılıklar gösterebilir. Kusursuz zeytinyağı bizim için yeterli olmalıdır.

    Cevabınız için tesekkür ederim Sizin sitelerinizi ayrıntılı olarak okuyor inceliyor faydalanıyorum. Sonuçta sektörü ve kamuoyunu eğiten kanaat önderisiniz. Hangizeytinyağı.com sitenizde hakikaten memecik türü zeytinyağları için bazı markalarda duyusal analizde intensive yorumlarınız var. Hatta banada tavsiyeniz olmuştu. Oraları geniş geniş okudum. Ama Ayvalık cinsinde intensive yorumunuz bulunmuyordu.. Evet bu doğru. . Ancak zeytindostu derneğinin şu linkini verdiğim sayfasında (http://zeytindostu.org.tr/zeytin/zeytin-cesitleri ) "Ayvalık/Edremit cinsi zeytinyağının Duyusal ve Kimyasal özellikler bakımından birinci sırada olduğu , Memecik zeytinyağının Ayvalık zeytinyağından sonra geldiği yazıyor. " Lütfen linki açıp okumanızı rica ediyorum. Vallahi ben bu sitenin yalancısıyım. Bilgiyi buradan öğrendim 

smile ifade simgesi

 Ama cevabınızı okuduktan sonra aklımdaki bilgiler şimdi yerine oturdu. Hep Kuzey Ege yani Edremit Körfezi zeytinyağlarının neden birinci kabul edildiğini anlayamıyordum. Ege Üniv Ziraat Fakültesi Öğr üyesi ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Onursal Başkanı Prof Dr Uygun Aksoy bir basın açıklamasında memecik zeytininin içeriğindeki polifenollerin üstünlüğünden bile bahsetmişti. Bilgilerimi bende güncelledim. Şimdi sorunum çözüldü. Tesekkür ederim. Ama siteyide sanırım güncellemeniz gerekecek.

Sayın X bahsi geçen site '' zeytindostu derneğine '' ait olup tarafımdan bir müdahale söz konusu değildir, aksine aşağıda yazımın sonunda linkini vereceğim sitelerde de maalesef kopyala yapıştır yöntemi ile herkes aynı hataya düşmüştür. Şimdi gelelim asıl konumuza ;

 

Ayvalık mı ? Memecik mi?  

Ülkemizde yıllardır zeytin ve zeytinyağı üzerine hiç bir doğru çalışma yapılmamış ve sektör yerinde saymıştır. İspanya,İsrail, İtalya,Yunanistan gibi ülkeler sektörde gelişmeler gösterirken bizler oturduğumuz masa başından zeytinciliği yönetmeye çalışmışız, halen GTHB de böyle devam etmektedir.

Ayvalık algı projesi ise başka yönden ele alınmalıdır. Ayvalık zeytinyağı neden birinci sırada gösterilmiştir ?  Burada dikkat edilmesi gereken ülkemizde zeytinyağı sektöründeki büyük oyuncuların Ayvalık ve Edremit civarında olmasıdır. Sektör pazarını elinde tutan bu oyuncular ülkenin diğer yörelerinden aldıkları zeytinyağını paçal yaparak  ayvalık zeytinyağı adı altında satması aslında konuyu daha iyi açıklamaktadır.

Diğer taraftan memecik zeytinyağı üretilen Aydın ve Muğla ilinde kaliteli üretimin olmayışı memecik zeytinyağını körfez bölgesinin deyim yerinde ise taşeronu haline getirmiştir. Yapılan baskılar ile memecik zeytinyağı hep kötü gösterilmiş ve ucuz hammaddenin yolu açılmıştır.

Ancak son beş yıl içerisinde özellikle bu konuya hassas yaklaşan Milaslı bir üretici olan sayın Osman MENTEŞE bu gidişata son vererek memecik zeytininden de çok kaliteli zeytinyağı üretilebilineceğini göstererek uluslararası ödüllerle bunu kanıtlamıştır. Memecik akımının öncüsü sayın MENTEŞE / SOM markası ile diğer oyuncularında önünü açarak memecik zeytinyağını hak ettiği değerlere ulaştırılmasını sağlamıştır. Ardından Doç.Dr. Mücahit Taha ÖZKAYA  ile bizim sayın Atilla TOTOŞ ile yaptığı mız çalışmalar ile memecik zeytinyağının bir anda önü açılarak kendine sektörde yer alması sağlanmıştır. Daha sonra Aydın / Savrandere - Aydın / Zetay - Muğla / TUAY - Aydın / Zeytinseli -  markaları memecik zeytinyağına ulusal ve uluslararası alanda ilgiyi arttırmışlar ve bu yönde kimyasal ve duyusal analiz sonuçları ile öne çıkmışlardır.

Yapılan kimyasal analiz sonuçlarında Memecik zeytinyağının polifenol düzeyinin Ayvalık zeytinyağına göre daha yukarıda bulunduğu, duyusal analiz sonuçlarında ise medium ve intensive (orta ve yoğun) koku ve aromalara sahip olduğu bu durumun Ayvalık zeytinyağında ise Light ve Medium (hafif ve orta) düzeyde kaldığı anlaşılmıştır.

Kaliteli üretilen bir zeytinyağının çeşidinin ne olduğu çok önemli değildir, amacımız kaliteli zeytinyağı üretip ve tüketmek olmalıdır, Ayvalık, Memecik mi ? Sorusuna diğer Melkabazi , Beylik , Gemlik , Saurani, Mavi ,Belluti, Nizip Yağlık, Kilis Yağlık, Tekir, Domat gibi çeşitleri ekleyebiliriz aslında.

Burada önemli olan dediğimiz gibi, algıyı değiştirmek, ülke zeytinciliğinin gelişmesi adına diğer bölgelerden elde edilen yağlarıda tanımak, üretilen yağları da tüketebilmek ana hedefimiz olmalı. Zeytinyağında kaliteyi yakalarsak sorunların kendiliğinden çözüleceğine eminim

.Aşağıya çıkarmış olduğum listenin sayfa yöneticilerinin kopyala yapıştır değil araştırarak bilgi eklemelerini ve gerekli düzeltmelerini yapmalarını diliyorum.

 

 

www.tpe.gov.tr/TurkPatentEnstitusu/getFile?.

selmaoliveoil.net/zeytin/zeytin-cesitleri

kirpilidukkan.com/zeytine-dair-hersey

docplayer.biz.tr/10929045-Zeytinist-mucahit-zeytin.

http://abidintatli.com.tr/zeytin-cesitleri

www.sifamarket.com/sifali.../zeytin-faydalari.html

comaklarkoyu.tr.gg/Zeytin-ve-Tarihi.htm

www.agaclar.net › ... › Zeytin

www.egedesonsoz.com/yazar/iyi...zeytinyagi/9563/

www.gidacilar.net › ... › Zeytinyağı Üretimi

www.ika.org.tr/.../TRC113DFD3004Nizip-Zeytinya...

24 Zeytinlerin İşletmeye Kabulü - Hayat Boyu Öğrenme

efeninzeytinbahcesi.blogspot.com/2009_11_01_arc.

 

 

 

smile ifade simgesi