SIZMA ZEYT襤NYAI ALIRKEN NELERE D襤KKAT ETMEL襤 VE NASIL SAKLAMALIYIZ
 

 

1-      Sat覺n alaca覺m覺z ürün mutlaka koyu renkli cam iede olmal覺d覺r. effaf cam ielerde ve özellikle pet ambalajl覺 ürünlerden uzak durmal覺y覺z. Son y覺llarda yap覺lan arat覺rmalarda s覺zma zeytinya覺n覺n pet ambalajlar覺 birletirici özellik ta覺yan kimyasallar覺 çözdüü  , bu kimyasallar覺n s覺zma zeytinya覺na geçtii ve insan sal覺覺na zararl覺 olduu bildirilmitir. Ayr覺ca effaf cam ielerden 覺覺k geçerek s覺zma zeytinya覺n覺n覺n içerisinde bulunan klorofili parçalayarak bozulmas覺na sebep olur.

2-      Sat覺n alaca覺n覺z ürün ambalaj覺n覺n kapa覺n覺n mutlaka contal覺 ve vidal覺 olmas覺na dikkat ediniz, mantar kapakl覺 ambalajlar覺 almay覺n覺z. Mantar kapakl覺 ieler hava al覺r ve içerisine hava (oksijen) giren s覺zma zeytinya覺 oksidasyona urayarak bozulur.

3-      Sat覺n alaca覺n覺z ürünün rengine bak覺p karar vermeyiniz, ya覺n rengi kaliteyi belirlemedii   gibi, yada çözünebilen klorofil eklenmi veya g覺da boyas覺 kullan覺lan yalar sizi yan覺ltabilir.

4-      Sat覺n alaca覺n覺z ürün  market raflar覺nda direk olarak  güne 覺覺覺n覺 görüyorsa tercih etmeyiniz, güne 覺覺覺 gören s覺zma zeytinyalar覺 çok çabuk oksidasyona urayarak bozulur ve kötü kokar.

5-      Sat覺n alaca覺n覺z ürünün etiketini okumadan almay覺n覺z, s覺zma zeytinya覺n覺n üretim yada hasat y覺l覺, dolum tarihi , son kullanma tarihi ,corafi iaretini, elde edildii zeytin çeidini ve bölgesini etiket üzerinde aray覺n覺z.

6-      Unutmay覺n覺z ki s覺zma zeytinya覺 taze tüketilmelidir, bekledikçe bozulur ve nefaseti ile sal覺a yararl覺 fenolik bileenleri kaybolur. Her sezon yeni s覺zma zeytinya覺 al覺n覺z, çeitlere göre s覺zma zeytinyalar覺 çok özel saklama koullar覺nda bile ilk günkü özelliklerini yitirebilirler.

7-      S覺zma zeytinya覺 +4 C derecenin alt覺nda donabilir, farkl覺 çeitlere ait s覺zma zeytinyalar覺 fenolik bileenlerinden dolay覺 daha geç donabilir , s覺zma zeytinya覺n覺n donmas覺 safl覺k kriteri olarak kabul edilmez.

8-      Sat覺n alaca覺n覺z ürünün ambalaj覺n覺 tüketim miktar覺n覺za göre belirleyiniz, çok k覺sa sürede tüketmeyecekseniz  küçük ambalajlar覺 (250 ml 500 ml 750 ml 1000 ml ) ambalajlar覺 tercih ediniz, fiyat覺 ucuz diye 5 lt ambalajlar覺 sat覺n almay覺n覺z, büyük ambalajlar覺 kullan覺rken rahat akmas覺 için tenekelere ikinci bir hava delii açmay覺n覺z. Eer imkan var ise evinizde bulunduraca覺n覺z be adet 1 lt koyu renkli cam ambalajlara bölerek kullanabilirsiniz.

9-      Sat覺n ald覺覺n覺z ürünü karanl覺k, serin ve rutubetsiz bir ortamda saklay覺n覺z, mutfak içerisinde tezgah altlar覺nda sabun deterjan vb. ürünlerin yan覺na koymay覺n覺z. S覺zma zeytinya覺 kokular覺 çok çabuk bünyesine al覺r ve hapseder ,saklama s覺cakl覺覺 18C – 22C derece aras覺nda olmal覺d覺r.

10-   Sat覺n alaca覺n覺z ürünün etiketi ve ambalaj覺n覺 kontrol ediniz, delinmi ve s覺zd覺rm覺 ambalajl覺 ürünleri sat覺n almay覺n覺z.

11-   Son y覺llarda filtre edilmemi s覺zma zeytinyalar覺n覺n ielere konulduu görülmektedir, filtre edilmeyen içerisinde zeytin partikülleri bulunan s覺zma zeytinya覺 daha çabuk bozulur, uzun süre dayanmaz, bu partiküller içerisinde zeytin meyvesinin eti, karasu ve çekirdek kal覺nt覺lar覺 bulunmaktad覺r. Kal覺nt覺lar içerisinde bulunan karasuda oksijen vard覺r ve oksijen yani hava , kar覺覺m içerisinde fermentasyon süreci balatarak s覺zma zeytinya覺n覺n kötü kokular yaymas覺na sebep olarak s覺zma özelliini kaybetmesine neden olur.

12-   S覺zma zeytinya覺na zarar veren unsurlar s覺ras覺 ile;

A – I覺k

B – Hava

C -  S覺cakl覺k

D  -  Su veya nem ‘dir.

Alm覺 olduunuz ürünü bu unsurlardan koruyarak tüketiniz.

13-   Sat覺n ald覺覺n覺z ürünleri ay覺r覺n覺z, Salatalar覺n覺zda, yemeklerinizde , tatl覺 ve böreklerinizde farkl覺 bölgelere ait s覺zma zeytinyalar覺n覺 tüketebilirsiniz. Özellikle s覺zma zeytinya覺n覺 çi olarak tüketmelisiniz, salata, kek, börek   ve mezelerinizde  kuzey ege s覺zma zeytinyalar覺n覺 tercih ederken, hafif zeytinyal覺 yemeklerinizde güney ege, akdeniz ve güneydou Anadolu bölgesi yalar覺n覺 tüketebilirsiniz. K覺zartmalar覺n覺zda ise rahatl覺kla s覺zma zeytinya覺 kullanabilirsiniz.

14-   S覺zma zeytinya覺 çok taze meyve kokular覺 çar覺t覺rmal覺d覺r, bilinenin aksine saf s覺zma zeytinya覺  ile yap覺lan yemekler a覺r olmaz , kokmaz. Bayat, posal覺  ve tai yap覺lm覺 yalar a覺r kokar.

15-   Yemeklerinizi piirmeye balarken bir ka覺k zeytinya覺 ile balay覺n覺z, pien yemei ocaktan ald覺ktan sonra 覺l覺maya b覺rak覺n覺z, yemek 覺l覺d覺ktan sonra kalan miktar s覺zma zeytinya覺n覺 dökünüz. Özellikle yaprak sarmalar ve dolmalarda bu yöntemi tercih ettiinizde yemeklerinizin  çok daha lezzetli olduunu göreceksiniz.

16-          Markas覺 ve etiketi olan ürünler tar覺m ve köy ileri bakanl覺覺n覺n g覺da kontrol laboratuvarlar覺nda        düzenli olarak kontrol edilmekte ve analizleri yap覺lmaktad覺r. Ürün bozuk ç覺kt覺覺n覺zda kar覺n覺zda  muhatap bulabilirsiniz

 

17-   Ancak yol kenarlar覺nda , Pazar yerlerinde sat覺lan , yada köyde yaayan akrabalar覺n覺z覺n tan覺d覺klar覺 vas覺tas覺 ile gelen pet ielerde ki zeytinyalar覺ndan uzak durman覺zda sal覺覺n覺z aç覺s覺ndan fayda bulunmaktad覺r. Bu yalar覺n denetimleri yap覺lamad覺覺 gibi hijyen olmayan ambalajlara konulmu içerisinde kime ait olduu ve ne olduu belli olmayan ürünlerle kar覺laman覺z kaç覺n覺lmaz olacak ve ikayet edecek , derdinizi anlatacak muhatap bulamayacaks覺n覺z.

 

                                                                                             Serdar Öçten ÜNSAL