YALIK ZEYT襤N HASAT ZAMANI VE YNTEMLER襤
Amac覺m覺z zeytinya覺nda kalite ve sal覺k olacak ise zeytin meyvesinde fenol bileenlerin ve antioksidan maddelerin en youn olduu dönemi hasat zaman覺 olarak ayarlamam覺z gerekiyor.

Bu zaman ülkemizde çeit ve yörelere bal覺 olmakla birlikte zeytin meyvesinin aaç üzerinde yeil meyveden,ala meyveye yani pembelemeye balad覺覺 dönemdir.

Zeytin aac覺 üzerinde pembelemi zeytin meyvelerinin younluunu yakalad覺覺m覺zda kalite ve sal覺k için en uygun zeytinya覺na ad覺m ad覺m yaklamakta olduumuzu hissederiz.

 

Hasat zaman覺n önemi ile birlikte hasat eklimiz de çok önemlidir. Eski usül s覺r覺klarla dallara vurup sava yapmak yerine daha modern araziye uygun mekanik hasat makineleri kullanmal覺y覺z.

Dünya üzerinde hangi makineyi kullan覺rsak kullanal覺m % 100 verim almak neredeyse imkans覺zd覺r.

Ülkemiz meyve çeitlilii,aaç üzerindeki meyvelerin ayn覺 anda renk dönümlerini salayamamas覺, iklim koullar覺 , içilik maliyetleri ve sorunlar覺 %100 verimi imkans覺z k覺lan nedenlerdir.

 

 

Ülkemizde fidan seçiminde bahsettiimiz gibi makineli hasata uygun çeitlerimiz olmad覺覺ndan, makineli hasata uygun dikimler yapmad覺覺m覺zdan araziye girdiinizde ya aaçlar uygun olmuyor yada makineler aaçlar aras覺nda s覺k dikimlerden dolay覺  çal覺am覺yor .

Kaliteden bahsettiimizde zeytin meyvelerinin yaralanmadan , topraa dümeden özenle 20-25 kg plastik delikli hava geçirgenlii olan kasalara toplamam覺z gerekmektedir.

Daha çok sofral覺kta olduu gibi elle toplamakta fayda var diyorum.(Butik üretimler için) .

Kasalara toplam覺 olduumuz zeytinlerimizi yine arazi içerisinde gölge olan ve rüzgar esintisi bulunan bir yerde gün sonuna kadar saklamam覺z olmazsa olmazlar覺m覺zdan.

Zeytin meyvelerimiz direk güne 覺覺覺na maruz kalmamal覺 ve güne 覺s覺s覺dan uzaklat覺r覺lmal覺d覺r.

Hasat yapt覺覺m覺z yöre yada bölgede gün ortalama 覺s覺s覺 25 C derecenin üzerinde seyrediyorsa sabah erken saatlerde 05.00 -11.00 aras覺 hasat yapmak zeytinya覺nda kalitenin artt覺r覺lmas覺nda etkin bir rol oynayacakt覺r.

 

Ayn覺 gün içerisinde ayn覺 bahçeden sabah ve öleden sonra olmak üzere  toplad覺覺m覺z zeytin meyvelerinden elde ettiimiz zeytinya覺n覺n oleik asit cinsinden toplam ya asitlii 0,3 - 0,6 aras覺nda deiimler göstermektedir.

Bu kimyasal deiimlerin gün 覺覺覺 ve 覺s覺s覺 ile doru orant覺l覺 olduu görülmütür.

Kaliteli ve sal覺kl覺 bir zeytinya覺ndan bahsetmek için kalibrasyonda çok önemlidir, elek alt覺 diye tabir edilen zeytin meyvelerinden s覺k覺m ilemi yapt覺覺n覺zda selüloz (çekirdek) a覺rl覺kl覺 prina ya覺ndan fark覺 bulunmayan zeytinya覺 elde etmi oluyorsunuz elde edilen yada tahta tad覺 ve odun ac覺s覺 kusur olarak kar覺m覺za ç覺k覺yor.

 

Ancak kalibre etmeden harmanlad覺覺n覺z zeytinlerden aromatik bileenleri yüksek naturel s覺zma zeytinyalar覺 elde ediyorsunuz.

Ülkemizde zeytin üreticilerimiz zeytinya覺ndan para kazanam覺yoruz içilik maliyetleri yüksek diye bahsederler, dorudur içilik maliyetleri yüksektir ancak hemen hemen her bölgemizde kalibrasyon yap覺ld覺ktan sonra iri zeytinler sofral覺a ayr覺ld覺覺ndan zaten elek alt覺 diye tabir edilen döküntü zeytin meyveleri zeytinya覺n üretimine ayr覺ld覺覺nda zarardan bahsetmek ne kadar dorudur sizler karar varmelisiniz.

Hasat yönteminizi en bata sofral覺k yada yal覺k çeitde göre dikim yap覺ld覺覺nda belirlemi olmal覺yd覺n覺z, eer sonradan deiime gidecekseniz bu size y覺llar yada para kaybettirecektir.

 

                                                                                                                             

 

 

 

                                                                                           Serdar Öçten ÜNSAL