NOVA VERA ZEYTİNYAĞI
ACILIK
ÜRETİM ŞARTLARI
FİYAT VE ÖZELLİK KARŞILAŞTIRMASI
YAKICILIK
AMBALAJ VE ETİKET
MEYVEMSİLİK
   
Genel Deerlendirme :

 Nova Vera zeytinyağı, Manisa ili ,Salihli ilçesi ,İğdecik köyünün verimli arazilerinde organik üretim geçiş sürecinde olan 5 - 7 yaşlarında Trilye (gemlik) ağaçlarının bulunduğu  bir işletme.

Zeytinlik bulunduğu konum nedeniyle kuzey ve güney yamaçlarda karşılıklı bir vadi içerisinde yer almakta.

Düzenli bakımları yapılan ve kimyasal kullanılmadan üretilen zeytinlerden erken hasat döneminde  el ile kasalara toplanarak sıkıma götürülme süresi arasında 1 saat gibi zaman  dilimi bulunması ile en kısa sürede sıkımı gerçekleşen zeytinyağı olma özelliğini de koruyor.

Trilye zeytinlerinin eleme yapılmadan tüm iri boylarının da dahil ederek yapılan soğuk sıkım 19C derecede işlenmesi ile unutulmayacak muhteşem lezzetler sunmakta.

Özellikle hasat ve daha sonrasında hijyen ve sağlık kurallarına uyularak , sıkım yapılacak makinelerinde temizliğinin yapılması üretilen zeytinyağına saygınında bir göstergesi.

Bu sezon üretilen zeytinyağının şişesini açtığınızda yoğun bir meyve kokusu aklınızı başınızdan alarak sizi üzüm bağlarının arasına götürüyor. Özellikle asma yaprağı kokusu,böğürtlen ,üzüm aromaları ile rehavete kapılıyorsunuz.

Taze kesilmiş ot kokuları, yeşil domates , yeşil biber, roka ,tere kokuları alıyorsunuz.

Ardından bir yudum aldığınızda yoğun bir acılık,dil üzerinde vals ile başladığı iğnelemesini rock tarzı müziğin hızına  kadar çıkarıyor.

Çok yoğun iğneleme sonucu dilde uyuşma belirtileri ortaya çıkıyor , degüstasyon yaptığınızda ise boğazınızı yakıp kavuran acılığı ile alışkın olmayanlar için gözlerinizden yaşlar bile getirebilir.

Yapılan kimyasal analizlerde Nova Vera Zeytinyağının fenolik değerlerinin yüksek olması aynı zamanda kalite ve sağlığında bir göstergesi olarak yansımakta.

Sağlığınız için çiğ tüketmenizi tavsiye ediyorum.Salata ve mezelerde kullanım için değerlendirilmeli.

satın almak için;   

http://www.hangizeytinyagi.net/arama?tip=2&word=NOVA+VERA  sitesini ziyaret ediniz.

 

NOT: Almak istediğiniz Naturel sızma zeytinyağının koyu renkli şişede ve uygun hava koşullarında saklanmış olduğundan emin olunuz. İhtiyacınız kadar alınız ve sezonunda tüketiniz, naturel sızma zeytinyağının bir gıda maddesi olduğunu ve bayatladığını sakın unutmayınız. En uygun koşullarda (18 C-22 C) ,karanlık, ışık geçirmeyen ortamlarda saklayınız ve hava ile temas ettirmeyiniz. Saydam  ve  pet şişelerde asla naturel sızma zeytinyağı satın almayınız.
 
 
Serdar Öçten ÜNSAL
 
Zeytinyağı Tadım Uzmanı
 

 

 

Bu sayfada yazılı olan yorum  ve bilgilerin izinsiz olarak kullanılması halinde yasal işlemler uygulanır.